Award of Merit March 2018

Past winner sub pages color

Award of Merit Special Mention
A.P. Gonzalez (USA)
, The Wetback, Film Short
Abby Rose Kompare (Canada), Hidden Feature, Young Filmmaker – 17 and younger
Bill Wisneski (USA), LIT Program Commercial, Commercial / Infomercial
David H. Jeffery, Kari Wahlgren, Mark Relyea, Meta Valentic and Ian B. Williams (USA), Girl #2, Actor: Supporting (Michael Bailey Smith as the Killer), Actress: Leading (Katy Yoder as Jenn), Actress: Supporting (Mia Faith as Stacey)
David Mandell (USA), Tea Time With Mr. Patterson, Film Short
Educational Television Unit, Education Bureau (Hong Kong), The Story of Money, Educational / Instructional / Training
Elzer Ramos and Diego Cisternas (USA), Cognitive Variance, Film Short
Ingrid Nachstern and Luca Truffarelli, Night Star Dance Company (Ireland), Shoe Horn/Office, Experimental
Jessica O’Hara-Baker (USA), The Green Lotto, Actress: Leading (Mouna R’miki as Kareema), Film Short
Jessy Langlois (France), Unexpected, Film Short
Kevin Forde (United Kingdom), The Awakening, Film Short
Luis Blanco Nazoa, G2C2 Media / Sinamaica (USA), The Other Dreamers, Documentary Short
Markus Redmond (USA), Allen +  Millie: A Short Romance, Actor: Leading (Courtney Gains as Allen Mitchell)
Mengke Li (USA), ego, Women Filmmakers (Student)
Michael Matheson Miller (USA), Mrs. Schneider, Liberation / Social Justice / Protest
Michael Schmidt-Olsen (Denmark), POKO, Educational / Instructional / Training
Nathan Gabaeff (USA), The Cat Burglar, Animation
Nick Butler (Canada), Every Escape Imaginable, Film Short
Red Jasper Creative, Steffi Hill, Stacey Wilson and Olivia Janisch (USA), Cat’s Outta the Bag, Women Filmmakers
Ricardo Andrade (USA), Forbidden Love, Animation
Ryan Scott (USA), Fishtown Soldier, Documentary Short
Shailendra Singh (India), Raw Days, Film Short
Ting Wen Lo (Taiwan), Kenting – Taiwan’s Windswept Peninsula, Tourism / Travel
Tom Cavanagh (Canada), TOM and GRANT, Creativity / Originality
Wendy Roderweiss (USA), Stage Four, Women Filmmakers
William Charles (United Kingdom), After Midnight in the Asphalt Jungle, Animation

award of merit words

AJ Tedesco (USA), Stay, Music Video
Alex Cvetkov (USA), Equilibrium, Music Video (Student)
Alex Deitsch (United Kingdom), Into Black, Young Filmmaker – 17 and younger
Alex J. Murphy (USA), Fruit Bat II, Webisode
Anandmurthy  (India), SINAM ( Anger ), Actress: Leading (Sai Dhanshika as Shakthi), Asian, Film Short, Liberation / Social Justice
André Keiser (France), The Hope’s Stars, Actress: Leading (Sandra Maeder as Jeune fille), Experimental
Annu Kapil (India), Sakhi, Women Filmmakers
Baxter Chelsom (USA), Columbus Day, Young Filmmaker – 17 and younger
bellopropello (Switzerland), dystopia, Animation
Ben Timony (Australia), Jonathan – A Film by All The Colours, Documentary Short
Benjamin Freemantle (Canada/USA), Wishes and Dreams, Liberation / Social Justice (Student)
Bishal Dutta (USA), Life in Color, LGBT
Brandon Baer (USA), It’s You, Not Me, Film Short
Cameron Barrett (USA), RT130 Engine Boss Preparation, Training / Industrial Productions and Get Low and Go, Educational / Instructional / Training, Children / Family Programming
Carlos Moreno Jr. (USA), Sweet Blight, Film Short
Carole Eglash-Kosoff (USA), An Artist’s Journey, Documentary Short
Chris Cyronek (USA), The Artist, Documentary Short
Coreetta Buchan (USA), Trials of Volkore Part 3, Experimental
Dan Simion (USA), A Friend, Film Short
Danielle Cohen (USA), The Tipping Point, Documentary Short
Davar McGee (USA), Suspect?, African American
Davi Silveira (USA), radio-head, Film Short
Educational Television Unit, Education Bureau (Hong Kong), Surviving in the Mysterious Island (Argumentative Ability (3)), Educational / Instructional / Training and Crisis of Attack by Antibiotic Resistant Bacteria, Educational / Instructional / Training and DNA and Heredity, Educational / Instructional / Training and Cherishing Trees, Educational / Instructional / Training

BEST SHORTS MERIT Color

Ertuğ Tüfekçioğlu (Turkey), The Midpoint of A Very Long Story, Film Short
Fairn Whatley and Suzanne Damrich (USA), The Mystical Migration of the Monarch, Documentary Short
Francesca N. Penzani (USA), Double Up, Film Short
Gunjan Menon (India), The Firefox Guardian, Nature / Environment / Wildlife (Student)
Herschey Liss (USA), Every Ocean, Young Filmmaker – 17 and younger
Ian Lyndon (USA), Not Me, Film Short
Irmak Tasindi (USA), Heartless, Women Filmmakers (Student)
James Pravasilis (USA), The Prime, Film Short
Jason Park (USA), Cross, Film Short
John Anthony Flavin (USA), THURSDAY, Film Short
Justice Arts Collective (USA), From Mt. Tamalpais to Fruitvale Station, Music Video
Justin Lawrence Hoyt (USA), Dream City – Intentions, Music Video and Turquoise Boy – Christmas Lights, Music Video
Kailin Gow (USA), A New Year’s Story, Children / Family Programming
Kathrina Miccio (USA), St. Joseph, Film Short
Kaye Tuckerman (USA), Famous Land, LGBT
Kent Youngblood (USA), Lullaby Road, Experimental
Kevin Wu (USA), QuivR, Television – Pilot Program
Laurence Akers (United Kingdom), Gone, Film Short
Leon Robinson (USA), Make America Black Again, Film Short
Leonardo Leonie (USA), A Madness In Me, Film Short (Student)
Lina Engborg (Sweden), HENNINGSSON!, Women Filmmakers
Luke Bradford, Frogspawn Film (United Kingdom), Giovanna –  Surrender with Strength, Music Video
Maahir Khan (USA), Almost, Film Short
Mara Cracaleanu (Romania), Mirrorcide, Young Filmmaker – 17 and younger
Marisa Echeverria (USA), Los AnJealous, Web Series
Mark Pedelty (USA), Watershed, Music Video
Mark Stolzenberg (USA), Actors Anonymous, Actress: Leading (Karen Chrystal as Karen), Actress: Supporting (Judy Copeland as Geraldine)
Markus Redmond (USA), Allen +  Millie: A Short Romance, Actress: Leading (Brooke Lewis as Millie Lane), Film Short
BEST SHORTS MERIT Color

Mary Gerretsen (USA), 7/8ths of the Way There, Film Short (Student)
Matt Holwick (USA), Butterfly Baby, Documentary Short
Mauro Piacentini and Andrea Borgia (Italy), Single Seat, Documentary Short
Maximiliane Nirschl, Claudia Diwold, Claudia Wahlmüller, Kerstin Glachs, Bianca Weber (Austria), La Famille – one afternoon for the whole life, Documentary Short (Student)
Melanie Waldron (USA), For Better, Actress: Leading (Heidi Duncan), LGBT, Women Filmmakers
Mele Mason (USA), HOME? A Study of Foster Care, Documentary Short and We Are Dreamers, Women Filmmakers
Michael “MicL Snr’ Norman (USA), Project X, African American, Film Short, Women Filmmakers
Morgan Aiken, Sarah Hassan and Simmie Sangian (USA), The Company You Keep, Actress: Leading (Sarah Hassan as Sandra Samson), Film Short
Morning MengYing Wu (USA), SHAdow, Animation (Student)
Mrigank Dubey (India), You and Me, Film Short
Nathan Hauch (Canada), the art of the morning, Disability Issues (Student)
Oisin Byrne (United Kingdom), Disconnect, Islamic (Student)
Olivia Treynor (USA), Tell Me Something, Young Filmmaker – 17 and younger
Paula Neves (USA), Before Petrichor, Women Filmmakers
Peta Milan (Portugal), Right to Be Forgotten, Film Short, Liberation / Social Justice / Protest, Women Filmmakers
Peter Jacobs (USA), Coffee Notes, Film Short
Rebecca Holopter and Michael Osborne (USA), Silverlake Afternoon, LGBT
Rebecca Shoptaw (USA), Untitled Tenderness Project, LGBT (Student)
Reiko Aylesworth (USA), Veronica, LGBT
Robyn Fox (United Kingdom), Late, Film Short
Russell Wiltshire (Australia), Interstellar Timelapse, Nature / Environment / Wildlife
Ryan Polly (USA), The Tide is High, Actress: Leading (Haley Alea Erickson as Jenna), Film Short
Simon King (USA), Mystery in the Keys, Film Short
Simone Cassas and Zach LeBeau (USA), Tokenize Everything, Commercial / Infomercial
Stephanie Camacho Casillas (Puerto Rico), SAM, LGBT
Tanya Fairfoot and Jenifer Yeuroukis (USA), Woman, Women Filmmakers
Theodore Tzartos (Greece), Honda Road Trips Italy 2017, Documentary Short
Vasco Diogo (Portugal), anexperimentalviralvlog – the movie remix # !, Experimental
Wijnand Geraerts (Netherlands), ADORE THE WORLD, Experimental
William VanDerKloot (USA), What We Love About London: A Kid’s Tour, Children / Family Programming
Yael Rosen (Israel), Junction, Film Short (Student)

Click below for Award of Recognition winners:

Award of Recognition Film Festival

Click below for Award of Excellence and Best of Show winners:
Award of Excellence