Award of Recognition March 2022

Past winner sub pages color

Award of Recognition

Aaron Brewer (USA), Find-A-Friend, Actress: Leading (Student) (Kera O’Bryon as Susan)
Adina Turman (USA), I.C.E. and The Mariachi, Film Short
Alex Hai and Mahtab Mansour (Italy), Veni Etiam, LGBTQ+, Viewer Impact: Motivational / Inspirational
Alex Hashim (USA), Crabs in a Bucket, Actor: Leading (Austin Burrows as Nelson), Film Short
Alicia McClendon and Samuel K. Pittman (USA), Vindicate, Film Short
Amos Anthony Captain II (USA), Nikolai and the Curse of the Kobold, Film Short (Student)
Andrew Lehman (USA), PORT, Animation
Ben Crossman (Canada), Breaking Point, Young Filmmaker – 17 and younger
Christelle Stenvinkel (United Kingdom), The Mark of a Butterfly, Educational / Instructional / Training, Women Filmmakers
Christine Kenton (USA), My name is Nobody, Disability Issues, Documentary Short
Constantine Nicholas, Wichita State University (USA), Brave New World/Reimagined, Experimental
Daniel Caballero (USA), Do What’s Right, Film Short (Student)
Darryl M. Haase (USA), Fred Niblo: A Life of Art and Love, Documentary Short, History / Biographical
Derrick Robert Brown (USA), The Last Haw, Film Short, Music Video, Public Service Programming / PSA
Dinesh Shukla (India), WHY MAKE A WILL?, Educational / Instructional / Training, Asian

BEST SHORTS REcognition logo template


Elisa Cuervo Clark (USA)
, Separated, Film Short, Women Filmmakers
Emma Dickson and Eleanor Smart, Neoteric Dance Company (United Kingdom), Through Her eyes, Entertainment / Drama / Dance / Variety
Georgia Goodman (USA), Burnt Out, Young Filmmaker – 17 and younger
Gobi Entertainment (USA), The Sorcerer, Music Video
Gregory Jamal Selden and Corbin Rowell (USA), Simpleton, Webisode
Harrison G. Kwong (USA), Bamboo, Asian, Film Short
Ilan Eskenazi (USA), Deal, Film Short (Student)
Jack Antony Graham (United Kingdom), Captain George Moves, Documentary Short
Jeff Kazanjian (USA), Big Momma Earth, Film Short, Liberation / Social Justice / Protest, Humor / Humorist
Jermaine M. Wells (USA), A Nouveau Christmas Story, Children / Family Programming
Jerry G. Sosa (USA), A Brother’s Hate, Animation
Joan Tofteland (Canada), Appearances, Script / Writer
Johnny Vonneumann (USA), Americans in Japan, Experimental, Film Short, Music Video
Jon Galvez (Philippines), Kiss Karen, Film Short
Joseph Thomas (USA), Untitled, Film Short

BEST SHORTS REcognition logo template

Justin Rubin (USA), Neilie and Leo, Documentary Short
Kailey Jordan New (USA), Enter the Panic Room, Women Filmmakers (Student)
Keith Orlando Harris (USA), She’s An Instagram Model (Kazakh Version), Music Video
Keith Orlando Harris (USA), She’s An Instagram Model, Music Video
Kevin Hanzlik (USA), MusArt, Film Short
Kijâtai-Alexandra Veillette-Cheezo (Canada), Odehimin, LGBTQ+
Kyrl Henderson (USA), A Brush with Life, Arts / Cultural / Performance / Plays
Lili White (USA), The Pink Stone, Script / Writer (Lili White)
Linzy Attenborough (United Kingdom), Don’t Cry, Public Service Programming / PSA
Lisa A. Sniderman (USA), Tell Me What to Eat, Fitness / Nutrition
Mark Solomon (USA), APORIA, Documentary Short
Matt Dooley (USA), Let Me In, Film Short
Misty Hayes (USA), Dawn, Film Short, Women Filmmakers
Patricia A. Burke (USA), A Different Kind of Trash Talk, Nature / Environment / Wildlife
Paul Goodwyn Bernhard (USA), Two Drunk Dudes & a Female-Identifying Chatbot Write a Story, Movie Trailer
Peachanda DuBose (USA), BUS STOP, Dramatic Impact
Peter D. Menchini (USA), Wells Fargo: Defund Line 3, Special Purpose Productions
Peter Menchini (USA), When Momma & Me Lived Outside: One Family’s Journey Through Homelessness, Liberation / Social Justice / Protest

BEST SHORTS REcognition logo template

W. Jones (USA), Unresolved, Film Short, Editing
Ray DeRoyce Sharp (USA), ONE, Film Short
Rita Blitt (USA), The Sun Still Shines, Experimental
Shaina Follis (Canada), Three Little Dots, Film Short, Women Filmmakers
Shaunic Stanford (USA), The Best Time, Women Filmmakers
Shihyun Wang (Taiwan), Spring Festival in the year of tiger, Asian
Shihyun Wang (Taiwan), Love Rules, Asian
Shireen Crutchfield (USA), Birthday Bash, African American, Women Filmmakers
Teddy Moreno (USA), The Haunted House, Experimental
Earlina D. Gilford, BlessHands4U of LYFE LLC (USA), Chains 2 Break, Script / Writer (Earlina D. Gilford)
Tom Kearney (USA), Cure Seekers, Web Series
Tori Layne, Iron Owl Films (USA), Hues, Children / Family Programming, Original Score (Composed by Kenji Standlee)
Tori Layne, Iron Owl Films (USA), Vestige, Women Filmmakers
Van Allen Cooper (USA), Jonnie Sunset…., Actress: Supporting (Alyssa Fantel as Jessica Rebecca), Script / Writer (Van Allen Cooper)
Vivek Vijayakumaran (India), Onset, Film Short
Wyatt Thompson (USA), Wave Rider, Nature / Environment / Wildlife (Student)

 

Click below for the Award of Merit winners:

Award of Merit Film Festival
Click below for the Award of Excellence and Best of Show winners:

Award of Excellence